Môžem zakázať súrodencovi, aby navštevoval našich rodičov v darovanom dome?

Zodpovedané
25. júl 2023

Dobrý deň,

rodičia mi darovali dom. Brat je alkoholik, robí všetkým zle. Máme pocit, že berie od rodičov dôchodky. Nikdy nepríde, aby im s niečím pomohol. Chodí len vtedy, keď je po ruke alkohol a už prichádza pod vplyvom alkoholu. Nemá žiadnych priateľov. S nikým z rodiny si nerozumie, všetci sú podľa neho zlí. K rodičom sa správa hrubo a netuším, že ako sa ku nim správa v našej neprítomnosti.

Dom vlastním ja a už si neželám, aby čo i len prekročil jeho prah.

Musia s mojím rozhodnutím súhlasiť aj rodičia?

Môžem mu zakázať, aby navštevoval našich rodičov v dome, ktorý darovali rodičia mne?

Niekoľkokrát sme volali políciu, keď vystrájal. Mama mi volala a plakala do telefónu, ale pred políciou zakaždým všetko poprela. Chápem, jedná sa o jej dieťa. No to "dieťa" má cez 40 rokov a strpčuje život všetkým. Máme strach, že práve vlastnej mame môže najviac ublížiť.

Aké mám ja práva ako vlastník domu?

On nechce, aby som tam chodila.

Ďakujem

Dobrý deň,

ako vlastník domu môžete požiadať súd, aby Vášmu bratovi zakázal vstupovať do domu (na to súhlas rodičov nepotrebujete).

Brat však bude môcť navštevovať rodičov kdekoľvek inde (pred domom, v parku, na ceste do obchodu). Ak by ste mali záujem zamedziť akémukoľvek priamemu kontaktu medzi Vaším bratom a Vašimi rodičmi, bolo by potrebné získať aj súhlas Vašich rodičov.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk