Môžem vyhodiť 35-ročného syna z domu?

Zodpovedané
28. mar 2023

Dobrý deň,

mám dva problémy a chcem sa o nich poradiť.

Je možné zrušiť (ako majiteľ domu) trvalý pobyt 35-ročnému synovi a vyhodiť ho tak z domu (aj v spolupráci s políciou, ak by bolo nutné), keďže sám nechce odísť?

Je to alkoholik, po niekoľkých neúspešných nútených liečeniach. Odmieta si nájsť prácu a necháva sa vydržiavať otcovým dôchodkom. Psychicky týra celú rodinu, chodí žobrať peniaze od všetkých susedov, rodičom ukradol a prepil peniaze, začal byť už aj násilnícky. Otcovi spôsobil infarkt, keď na neho skúsil zaútočiť, na matku už niekoľkokrát dvihol ruku. Chcú ho takýmto spôsobom prinútiť robiť niečo so sebou, avšak on nechce ani odísť, ani si nájsť prácu a oháňa sa tým, že nemajú právo zrušiť mu trvalý pobyt a vyhodiť ho.

V prípade ďalších fyzických útokov budú premýšľať zrejme o zákaze priblíženia. Tu je moja druhá otázka.

Môže pri jeho porušení skončiť vo väzení?

Má už 3x záznam o alkohole za volantom a dvojnásobné odobratie vodičského preukazu, ak to slúži ako nejaká "nepoľahčujúca" okolnosť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ako vlastník domu môžete synovi zrušiť trvalý pobyt vo Vašom dome.

Zároveň (a nezávisle od toho) môžete žiadať, aby súd Vášmu synovi v občianskoprávnom konaní zakázal priblíženie sa k domu/k Vám. Takéto konanie by malo byť pomerne rýchle. K vykonateľnému rozhodnutiu sa možno dostať v priebehu 2 - 3 mesiacov po podaní návrhu. Porušenie takéhoto súdneho zákazu by však nemalo pre Vášho syna trestnoprávne následky (väzenie).

Nezávisle od toho možno podať na Vášho syna aj trestné oznámenie, keďže jeho konanie zrejme napĺňa znaky niektorého z trestných činov. Ak by bol Váš syn v tejto veci právoplatne odsúdený, mohol by mu byť okrem iného uložený aj trest zákazu pobytu (vstupovať do Vášho domu), resp. trest odňatia slobody (väzenie). Trestné konania však obvykle trvajú nepomerne dlhšie a sú oveľa ťažkopádnejšie.

Zároveň by som Vám odporúčala zvážiť, či Vášho syna nevydedíte. Deti sú v prvej dedičskej skupine, teda obvykle po poručiteľovi dedia.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk