Môžem si výpoveď pred jej podpísaním zobrať domov a riadne ju preštudovať?

Zodpovedané
17. mar 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná, mám pracovnú zmluvu na záskok počas materskej a PN. Aktuálne som na dlhodobej PN kvôli zdravotným ťažkostiam. Materská, ktorú zastupujem sa má každú chvíľu skončiť. Zamestnávateľ mi zavolal, že si mám prísť podpísať ukončenie. Len ma napadlo, že v prípade, že mi končí zmluva, tak predsa ja nemusím podpisovať nič.

Mali by mi dať len ukončenie pracovného pomeru?

Môžem si uškodiť v prípade podpísania dohody o skončení pracovnej doby?

Stále ostávam PN.

Ak by mi dali podpísať výpoveď, môžem si ju v kľude zobrať preštudovať domov?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak ste boli prijatá na zastupovanie na dobu určitú a zamestnankyňa, ktorú zastupujete sa vráti do práce, Váš pracovný pomer automaticky končí deň predtým, ako zastupovaná zamestnankyňa do práce nastúpi. So zamestnávateľom nepodpisujete dohodu o ukončení a ani Vám zamestnávateľ nebude povinný dať výpoveď.

Zamestnávateľ by Vám však mal oficiálne oznámiť dátum, ku ktorému pracovný pomer skončí. O tomto oznámení by mal mať vo svojich spisoch záznam. A to buď kópiu oznámenia s Vaším podpisom, aby bolo zrejmé, že Vás informoval alebo potvrdenie o odoslaní poštovej zásielky na Vašu adresu.

Ak by zamestnávateľ napriek tomu požadoval, aby ste s ním podpísali akúsi "dohodu", poriadne si preštudujte jej obsah - môže byť v nej "ukryté" aj niečo iné ako samotné ukončenie pracovného pomeru (napríklad ohľadne hmotnej zodpovednosti alebo Vašich nárokov na výplatu mzdy, prémií/odmien a pod.).

Váš pracovný pomer takto môže skončiť, aj keď ste PN. V tomto prípade Vás PN nechráni pred skončením pracovného pomeru.

To, či Vám zamestnávateľ umožní vziať si domov listiny, ktoré Vám na podpis predloží pred tým, ako ich podpíšete, je len na Vašej vzájomnej dohode (nie je to zakázané a ani povinné).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk