Môžem odmietnuť ponúknutú prácu?

Zodpovedané
22. júl 2024

Dobrý deň,

zamestnávateľovi som predložila lekársky posudok a on mi na 12. deň poslal dohodu o zmene. Robím opatrovateľku a v dohode je, že by som naďalej robila opatrovateľku, ale nebudem dvíhať ťažkých klientov. Nevidím zmysel tejto práce, lebo sú tam aj iné činnosti, ktoré by som vykonávala.

Môžem odmietnuť ponúknutú prácu?

Má právo zamestnávateľ mi dať lekársky posudok na inú prácu, že s tým mám ísť lekárke, keď som im už jeden lekársky posudok od špecialistu odovzdala?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho, čo píšete, Vám zamestnávateľ navrhol dohodu o zmene pracovných podmienok (zmena pozície) - takúto zmenu samozrejme odmietnuť môžete. Môžete odmietnuť podpísať dodatok k pracovnej zmluve a ponúknutú prácu prijať nemusíte.

NIe som si istá, či správne rozumiem časti otázky "Má právo zamestnávateľ mi dať lekársky posudok na inú prácu, že s tým mám ísť lekárke, keď som im už jeden lekársky posudok od špecialistu odovzdala?". Ak tým bolo myslené, či zamestnávateľ môže požadovať predloženie nového posudku, keď ste mu jeden posudok predložila - teoreticky môže (závisí to od toho, kto vyhotovil pôvodný posudok a kto by mal vyhotoviť nový posudok - či ide o odborného lekára, podnikového lekára a pod.).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk