Môžem dostať výpoveď počas rodičovskej dovolenky?

Zodpovedané
21. feb 2023

Dobrý deň,

od augusta 2021 som nastúpila na materskú s dvojičkami. Ešte má čaká 1,5 roka rodičovskej dovolenky. Dnes som zistila, že môj zamestnávateľ zrušil prevádzku, v ktorej som pracovala. Zatiaľ mi nedal nič vedieť. Má ešte jednu prevádzku v inom meste, je to 60 km od môjho bydliska.

Čaká zamestnávateľ na ukončenie mojej rodičovskej dovolenky, alebo mi môže ukončiť pracovný pomer už teraz?

Ďakujem

Dobrý deň,

kým Vám neskončí rodičovská dovolenka, mohol by Vám zamestnávateľ dať výpoveď iba v prípade, že by došlo k zrušeniu zamestnávateľa bez právneho nástupcu. To zjavne nie je Váš prípad, keďže píšete, že má ešte jednu inú prevádzku.

Po skončení rodičovskej dovolenky Vám bude môcť dať výpoveď tak, ako to pripúšťa Zákonník práce. Do úvahy by prichádzala najmä výpoveď z dôvodu nadbytočnosti. Ak nebudete súhlasiť s tým, že budete vykonávať prácu v tejto inej prevádzke zamestnávateľa - z toho dôvodu, že nebudete súhlasiť so zmenou miesta výkonu práce.

Pokiaľ nebudú naplnené zákonné dôvody výpovede, Váš pracovný pomer bude trvať. Zrušenie prevádzky, v ktorej ste pracovali samo o sebe na tom nič nemení.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk