Môžem dostať výpoveď, keď mám čiastočný invalidný dôchodok?

Zodpovedané
24. nov 2023

Dobrý deň,

som uznaná za čiastočného invalida /pohybové ústrojenstvo/, no i napriek tomu chcem naďalej pracovať.

Som povinná oznámiť zamestnávateľovi diagnózu, resp. čo nemôžem vykonávať?

Ako mám postupovať, keď ma zamestnávateľ núti vykonávať činnosti, ktoré posudkový lekár neodporúča?

Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď, keď mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú?

Ďakujem

Dobrý deň,

ste povinná oznámiť zamestnávateľovi, že poberáte čiastočný invalidný dôchodok. Táto skutočnosť môže byť relevantná pre zúčtovanie dane z príjmov a výpočet Vašich odvodov do zdravotnej/Sociálnej poisťovne. Plus ste povinná oznámiť a aj zoznam činností, ktoré nemôžete vykonávať (ale to len v prípade, že by inak hrozilo, že by Vás zamestnávateľ poveroval činnosťami, ktoré sú pre Vás rizikové zo zdravotných dôvodov).

Ak by Vás zamestnávateľ nútil vykonávať činnosti, ktoré lekár neodporúča, odporúčala by som Vám podať podnet na príslušný inšpektorát práce.

Zamestnávateľ by Vás nemal prepustiť výlučne z toho dôvodu, že poberáte čiastočný invalidný dôchodok. Ak je pre Vás výkon práce na aktuálnej pracovnej pozícii rizikový/nevhodný (resp. obsahuje veľa činností, ktoré zo zdravotných dôvodov robiť nemôžete), mal by Vám zamestnávateľ ponúknuť inú vhodnú prácu. Prepustiť by Vás mohol len v prípade, že by Vám žiadnu inú vhodnú prácu ponúknuť nemohol, resp. že by ste ju vy odmietli.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk