Môžem dostať porušenie pracovnej disciplíny, keď to na základe lekárskeho posudku odmietnem?

Zodpovedané
23. júl 2024

Dobrý deň,

po skončení PN k 30.6 2024 som zamestnávateľovi predložila lekársky posudok, že vzhľadom na môj zdravotný stav nemôžem vykonávať danú prácu. Mali 15 dní na to, aby ma preradili na inú vhodnú prácu. To aj urobili a navrhli mi robiť opäť opatrovateľku len s tým, že nebudem dvíhať ťažkých. Poslali mi opäť lekársky posudok na túto prácu, ale neurologička mi opäť napísala, že nemôžem vykonávať túto prácu. Mám dlhšie problémy s chrbticou, nemám dobre výsledky a vyzerá to možno aj na operáciu.

Keď im pošlem tento posudok, môžu mi dať porušenie pracovnej disciplíny, keď to na základe lekárskeho posudku odmietnem?

Do 31.7.2024 čerpám dovolenku.

Môžem dať k 1.8.2024 okamžitú výpoveď zo zdravotných dôvodov?

Mám nárok aj na odstupné?

Ďakujem za odpoved

Dobrý deň,

ak Vás zamestnávateľ nepreradí na inú vhodnú prácu a ďalší výkon doterajšej práce by pre Vás mohol predstavovať vážne ohrozenie Vášho zdravia, môžete okamžite ukončiť pracovný pomer.

Ak sa však pracovný pomer skončí z Vašej iniciatívy, nevznikne Vám nárok na žiadne odstupné. Ak máte záujem o odstupné, musíte postupovať tak, že odmietnete výkon pre Vás nevhodnej práce a budete čakať, čo urobí zamestnávateľ.

Odmietnutie práce nevhodnej podľa lekárskeho posudku nie je porušením pracovnej disciplíny.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk