Môže zamestnávateľ zaradiť ženu po rodičovskej na inú pozíciu?

Zodpovedané
14. aug 2023

Dobrý deň,

čítala som odpoveď na tému návratu do práce z rodičovskej dovolenky pred dovŕšením troch rokov dieťaťa.

Aké má žena práva a povinnosti?

Aké práva a povinnosti má zamestnávateľ?

Môže zamestnávateľ zaradiť ženu na inú pozíciu?

Môže určiť iný termín aký mu žena oznámi mesiac vopred?

Ako je to s dovolenkou?

Musí ju nariadiť čerpať?

Musí žena o jej čerpanie požiadať a môže ju čerpať neskôr po nástupe do práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnankyňa by mala zamestnávateľa včas informovať o plánovanom návrate do práce. O dátume návratu rozhoduje v zásade zamestnankyňa.

Zamestnávateľ je povinný zaradiť ju na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť ich na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

Zamestnankyňa má právo po skončení rodičovskej dovolenky na zachovanie všetkých práv, ktoré mala, resp. ktoré jej vznikali v čase nástupu na túto rodičovskú dovolenku v pôvodnom rozsahu. Tieto práva sa uplatnia vrátane zmien, ktoré vyplývajú z právnych predpisov, kolektívnej zmluvy alebo z obvyklých postupov u zamestnávateľa.

O čerpaní dovolenky rozhoduje v zásade zamestnávateľ. Mal by však prihliadať na oprávnené záujmy zamestnankyne.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk