Môže zamestnávateľ siahnuť na plat za neodrobené hodiny?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

zamestnávateľ v manželovej práci v decembri ponúkol štyrom chlapom, či by si chceli ísť zarobiť navyše peniaze za určitú dohodnutú sumu s tým, keď sa vrátia po 9 dňoch, tak im to dá v obálke. Mala to byť zákazka, ktorú bolo treba spraviť čo najrýchlejšie. Plus museli za tou prácou cestovať 400 km. Už keď tam došli, tak nastali problémy. Ostali tam aj tak.

Vrátili sa tesne pred sviatkami. Peniaze dostali. Lenže prišla v januári výplata a zamestnávateľ im povedal, že im nepatrí celá minimálna mzda, za ktorú robia. Vraj nemajú odrobené hodiny a stiahne im po 200 EUR.

Má na také niečo zamestnávateľ právo?

Už len tým porušuje zamestnávateľ zákon, že za 4 roky nevidel ani jeden stravný lístok. Argumentujú s tým, že ich môžu aj zažalovať. Vraj na lístky nemajú.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zamestnávateľ v tomto prípade jednoznačne porušuje viaceré ustanovenia Zákonníka práce.

Odporúčala by som Vášmu manželovi a jeho kolegom, aby v tejto veci podali podnet na príslušný inšpektorát práce. Jednotlivé tvrdené skutočnosti treba mať riadne zdokladované alebo aspoň podložené svedeckými výpoveďami.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk