Môže zamestnávateľ plánovať povinnú dovolenku na 100%?

Zodpovedané
23. jan 2024

Dobrý deň,

pracujem v školstve ako pedagogický pracovník. Na poslednej porade nám riaditeľ prezentoval plán dovolenky. Ten bol na 45 dní ako nám prislúcha. Bolo nám povedané, že si ju takto budeme čerpať a nijako inak. Vybrať si deň voľna mimo tohto plánu nie je možné.

Môže nám zamestnávateľ plánovať povinnú dovolenku na 100%?

Tiež nám bolo povedané, že v tieto dni ako je v pláne si nemôžeme čerpať LV ani LVD. Lebo máme povinnú dovolenku.

Je to v súlade so Zákonníkom práce?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak Zákonník práce neustanovuje inak. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne.

Hromadné čerpanie dovolenky v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené na viac ako štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď je zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného pre chorobu alebo úraz. Ani na obdobie, počas ktorého je zamestnankyňa alebo zamestnanec na materskej dovolenke, otcovskej dovolenke alebo rodičovskej dovolenke. Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca (napr. potreba lekárakeho vyšetrenia) môže zamestnávateľ určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky len na jeho žiadosť.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že pedagogickým zamestnancom nemožno určiť 100% čerpania dovolenky a zamestnávateľ Vám nemôže zakázať návštevu lekára na deň, kedy máte dovolenku určenú plánom. V tomto prípade by mal byť deň dovolenky zrušený hneď ako je to možné a nahradený v evidencii zamestnávateľa inou prekážkou v práci, ktorá naozaj nastala.

Ak zamestnávateľ postupuje v rozpore s vyššie uvedeným, odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk