Môže zamestnávateľ odhlásiť zamestnanca z poisťovne, keď nemá podpísané ukončenie pomeru?

Zodpovedané
15. apr 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej a zamestnávateľ ma odhlásil zo ZP, pravdepodobne to spravil aj na SP (musím si to ešte overiť osobne). Ukončil prevádzku, v ktorej som pracovala a ďalšiu má 60 km od miesta môjho trvalého pobytu. Pred mesiacom mi doniesol Žiadosť o ukončenie pracovného pomeru z mojej strany a Dohodu o ukončení, kde mi ponúkol 1-mesačné odstupné + preplatenie dovolenky. Ja som to nepodpísala a žiadala som od neho nech mi napíše Dohodu o ukončení z dôvodu, že prevádzku zrušil + mám nárok na 2-mesačné odstupné, keďže som bola zamestnaná od 4/2019. Do dnešného dňa sa mi nevyjadril, že či dohodu spíše. Žiadnu mi nedal, na ničom sme sa nedohodli, nekomunikuje. To, že ma odhlásil na ZP som zistila náhodou, keď som sa prihlásila do môjho konta. Svieti mi tam, že ma mal prihlásenú do 9.3.2023.

Môže má takto poodhlasovať s tým, že nemá podpísanú Dohodu o ukončení pracovného pomeru?

Aké kroky by som mala podniknúť, keď si potvrdím, že ma odhlásil aj na SP?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto určite nie je štandardný postup.

Ak ste dohodu o ukončení nepodpísali, Váš pracovný pomer neskončil a zamestnávateľ nemal právo odhlasovať Vás na zdravotnej/sociálnej poisťovni.

Odporúčala by som Vám v tejto veci podať podnet na príslušný inšpektorát práce a celú záležitosť prekonzultovať s inšpektorátom práce, so sociálnou a zdravotnou poisťovňou. A to najmä s ohľadom na to, ako možno najvýhodnejšie vyriešiť príspevky na zdravotné/sociálne poistenie. Vychádzam z toho, že sa buď budete musieť prihlásiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, zamestnať sa u iného zamestnávateľa, alebo si začať hradiť príspevky na zdravotné/sociálne poistenie. Inak Vám začnú vznikať nedoplatky.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk