Môže zamestnávateľ nevyplatiť prémiu aj bez môjho súhlasu a bez toho, aby bol v zmluve spomenutý cieľ, ktorý sa má vraj spĺňať?

Zodpovedané
11. sep 2024

Dobrý deň,

mám pracovnú zmluvu na TPP, kde mám stanovenú hodinovú mzdu. Som platená aj od prémií, ale tie v zmluve mám spomenuté ako 0%. Teraz mi zamestnávateľ oznámil, že mi polovicu prémií nevyplatí, lebo som nesplnila firemný cieľ, ktorý spomenutý a ohodnotený v zmluve nemám.

Môže zamestnávateľ nevyplatiť prémiu aj bez môjho súhlasu a bez toho, aby bol v zmluve spomenutý cieľ, ktorý sa má vraj spĺňať?

A na základe toho mi financie, ktoré som zarobila mi nevyplatiť, ale firma za moju odvedenú prácu financie zoberie a musí byť vo výplatnej páske zaznačené, že mi boli stiahnuté prémie?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho, čo píšete, mi vyplýva, že pridelenie/nepridelenie prémií je plne na zvážení zamestnávateľa, t. j. na prémie Vám nárok na základe pracovnej zmluvy nevzniká.

Ak by Vám zamestnávateľ prémie vyplatil, malo by to byť vo výplatnej páske poznačené. Ak Vám ich nevyplatí, nemusí to z výplatnej pásky vyplývať (predpokladám však, že v kolónke prémie bude uvedené "0").

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk