Môže zamestnávateľ nevyplatiť odpracovanú mzdu, keď manžel je jediný živiteľ rodiny?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

manžel dal k 31.12.2022 výpoveď v práci. Bývalý zamestnávateľ mu vo všetkom robil prieťahy s papiermi a aj s peniazmi. Všetko bolo doručené po termíne.

Vyplatil mu oficiálnu časť, ktorá ide na účet podľa zmluvy. To zvyšné odpracované do dnešného dňa nie. Rieši sa to aj cez IP.

Mohol mu takto nevyplatiť odpracovanú mzdu, keď manžel je jediný živiteľ rodiny?

Máme deti a najmenšie dieťa je ZŤP, s ktorým som ja na predĺženom rodičovskom príspevku. Toto dieťa potrebuje 24-hodinovú starostlivosť, vďaka čomu sa ja neviem zamestnať. Vlastné bývanie nemáme, sme v prenájme. A máme svoje veci, ktoré musíme platiť. Ostali sme bez príjmu a bez cudzej pomoci by sme to nedali.

Viete nám poradiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ nenastala nejaká špecifická situácia (napr. že sa Váš manžel so zamestnávateľom dohodol, že zamestnávateľ je oprávnený vyplatiť mzdu neskôr), tak zamestnávateľ nie je oprávnený zadržiavať výplatu mzdy.

Ak zamestnávateľ napriek tomu mzdu nevyplatil, odporúčam Vám nečakať a žiadať od zamestnávateľa úhradu dlžnej sumy čo najskôr.

Môžete skúsiť v tejto veci kontaktovať Centrum právnej pomoci. Mali by Vám vedieť odporučiť advokáta, ktorý Vášho manžela bude v tejto veci zastupovať.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk