Môže zamestnávateľ neuznávať celodenný paragraf?

Zodpovedané
4. júl 2024

Dobrý deň,

pracujem v zariadení, kde robíme 8 hodín a niektorí 6 hodín od pondelka do piatku. Potom sú tu zamestnanci, ktorí pracujú 12 hodín denne a nočné. Zamestnanci, ktorí pracujú na zmeny majú v čase voľna možnosť ísť k lekárovi. Zamestnanci, ktorí pracujú každý deň si musia vziať paragraf (P). Ak idú k lekárovi alebo mimo mesta, alebo na celý deň, zvyšný deň si musia vziať dovolenku, alebo sa vrátiť späť do práce. Zamestnávateľ im neuzná celodenné P a platí to aj pri doprovode. Bolo nám povedané, že je súkromnik a on to môže takto robiť.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa môjho názoru sa jedná jednak o diskrimináciu (čo je samozrejme v rozpore so zákonom), jednak o hrubé porušovanie zákona. Každý zamestnanec má nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy v trvaní 7 dní na návštevy lekára, ak vyšetrenie/ošetrenie potrebuje zamestnanec a ďalších 7 dní na prípadné sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrenie/ošetrenie.

Takéto pracovné voľno nie je potrebné si nadpracovávať. Ak zamestnávateľ postupuje v rozpore s vyššie uvedeným, odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk