Môže zamestnávateľ nariadiť prácu v sobotu?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom práce v sobotu.

Môže zamestnávateľ nariadiť prácu v sobotu?

Soboty som nemal nikdy napísané na páske.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak vo Vašej firme nenastali nejaké extrémne okolnosti, ktoré zapríčinili potrebu práce nadčas v takom extrémnom rozsahu, postup zamestnávateľa nie je v súlade so zákonom. Je zodpovednosťou zamestnávateľa plánovať zákazky dlhodobo tak, aby firma zvládala všetko plniť v termínoch.

V takejto situácii by zamestnávateľ mal skôr navýšiť počet zamestnancov a príp. aj strojov, aby nebola pravidelná práca v sobotu potrebná.

Ak zamestnávateľ bude aj naďalej trvať na potrebe "pravidelnej práce nadčas v sobotu", odporúčala by som Vám v tejto veci podať podnet na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk