Môže zamestnávateľ nariadiť 8 dní dovolenky?

Zodpovedané
30. okt 2023

Dobrý deň,

podľa kolektívnej zmluvy na rok 2023 bola nariadená celozávodná dovolenka v januári 4 dni, v decembri 3 dni. Dovolenka na celý rok 2023 sa nahlásila zamestnávateľovi vo februári (nariadený termín podľa KZ).

Môže zamestnávateľ 26.10.2023 nariadiť na december 8 dní dovolenky i napriek tomu, že kolektívna zmluva hovorí o 3 dňoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa Zákonníka práce môže zamestnávateľ za štandardných okolností nariadiť hromadné čerpnie dovolenky, ktoré neprekračuje 2 týždne.

Ak kolektívna zmluva nezakazuje zamestnávateľovi nariadiť v decembri hromadné čerpanie dovolenky dlhšie než tie minimálne 3 dni, bolo uvedené nariadenie dovolenky v poriadku.

Ak si nie ste istá, ako presne by sa mali vykladať ustanovenia kolektívnej zmluvy, odporúčala by som Vám obrátiť sa v tejto veci na príslušný inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk