Môže zamestnávateľ kázať vychovávateľkám, aby išli do práce aj počas sviatku?

Zodpovedané
30. aug 2024

Dobrý deň,

pracujem ako vychovávateľka v základnej škole.

Môže zamestnávateľ nakázať prácu počas sviatku (29.8.)?

Ak áno, máme nárok na príplatok alebo náhradné voľno?

Ešte som sa s tým nestretla, že pôjdeme do práce aj počas sviatku.

Ďakujem

Dobrý deň,

prácu vo sviatok môže zamestnávateľ nariaďovať len výnimočne.

Ide najmä o:
a) naliehavé opravárske práce,
b) nakladacie a vykladacie práce,
c) inventúrne a uzávierkové práce,
d) práce vykonávané v nepretržitej prevádzke za zamestnanca, ktorý sa nedostavil na zmenu,
e) práce na odvrátenie nebezpečenstva ohrozujúceho život, zdravie alebo pri mimoriadnych udalostiach,
f) práce nevyhnutné so zreteľom na uspokojovanie životných, zdravotných a kultúrnych potrieb obyvateľstva,
g) kŕmenie a ošetrovanie hospodárskych zvierat,
h) naliehavé práce v poľnohospodárstve v rastlinnej výrobe pri zakladaní, ošetrovaní a zbere pestovaných plodín a pri spracovaní potravinárskych surovín.

Na základe uvedeného predpokladám, že vo Vašom prípade zamestnávateľ nebol oprávnený nariadiť prácu vo sviatok.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk