Môže tehotná žena odmietnuť preradenie na prácu iného druhu bez udania dôvodu?

Zodpovedané
7. aug 2024

Dobrý deň,

som tehotná a chystám sa to v najbližších dňoch oznámiť zamestnávateľovi. Chcem byť však pripravená na možné scenáre, ktoré môžu nastať. Moja práca má špecifické riziká a nebudem ju môcť v plnom rozsahu vykonávať. Iná práca v rámci pracovnej zmluvy nebude k dispozícii.

Ak by mi zamestnávateľ ponúkol prácu iného druhu, môžem ju odmietnuť?

Nebudem sa tajiť tým, že by som bola najradšej keby mi poskytol pracovné voľno v náhradou mzdy. V praxi som sa s tým u nikoho nestretla, ale ja pracujem v ťažkom priemysle v mužskom kolektíve, kde v podstate nemá tehotná žena čo robiť.

Ešte jedna otázka: Ak by mi zamestnávateľ poskytol pracovné voľno, môže ma z neho kedykoľvek stiahnuť?

Napr. v prípade, že by som musela niekoho zaučiť na moje miesto.

Ďakujem

Dobrý deň,

v zásade môžu nastať 3 alternatívy:

1. Zamestnávateľ Vám ponúkne inú vhodnú prácu, mzda Vám ostane rovnaká (podľa toho, čo píšete, je to veľmi nepravdepodobná alternatíva) - nemôžete odmietnuť.
2. Zamestnávateľ Vám ponúkne inú pozíciu vo firme pravdepodobne s nižšou mzdou. Preradiť Vás môže len na základe Vášho súhlasu, ak podpíšete dodatok k pracovnej zmluve.
3. Zamestnávateľ Vám oznámi, že Vám ako tehotnej nemôže ponúknuť žiadnu prácu a teda Vám poskytuje pracovné voľno a náhradou mzdy. Tomuto sa zamestnávateľ bude pravdepodobne brániť, pretože je to pre neho najdrahšia alternatíva.

Pracovné voľno Vám zamestnávateľ môže prerušiť len vtedy, ak by sa mohla uplatniť jedna z prvých dvoch alternatív. Školenie zástupcu prichádza do úvahy, len ak vykonávanie činnosti pri školení neohrozí Vaše tehotenstvo/Váš život a zdravie a život a zdravie Vášho dieťaťa.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk