Môže sestra napadnúť, resp. započítať si pri dedení po matke finančné prostriedky prevedené v banke?

Zodpovedané
1. sep 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Môj otec bol na vozíku po porážke ochrnutý, proste imobilný. Hlavu mal v poriadku. Mal založený účet v banke na jeho meno, mama bola jeho poručníčka v banke. Otec zomrel v r. 2022. Pol roka pred smrťou sa rozhodli rodičia, že mi z toho otcovho účtu prevedú väčší obnos peňazí. Tak sa aj stalo bola som v banke s mamou a urobili sme prevod. Pracovníčka banky sa pýtala mami či je to v poriadku a volala ešte aj otcovi domov či súhlasí. Všetci súhlasili. Pri prevode neuviedli, že je to dar. Iba klasický prevod osobne v banke.

Po smrti otca sa tento účet zablokoval a zrušil. Máme sme museli uzatvoriť nový účet. Dedičské konanie prebehlo v poriadku. Nikto nemal žiadne námietky. Mám sestru a tá o tom vie, že mi rodičia tie peniaze dali. Sestre dali tak, že sa vyberalo v hotovosti z účtu a dávali jej to v obálkach.

Môže si moja sestra nejako nárokovať na tie peniaze?

Môže to nejako napadnúť pri dedičskom konaní, keď zomrie moja mama?

Či je to už uzavretá vec, keď dedičské konanie na otca už prebehlo?

Stále sa mi vyhráža, aby som sa tých peňazí nedotkla. Mama je totižto v ústave pre seniorov a povedali mi, aby som ústav za mamu platil z tých peňazí, pritom jej to bohaté vystačí z dôchodku ktorý dostáva.

Ďakujem

Dobrý deň,

skutkové okolnosti sú popísané pomerne komplikovane a nejasne, no skúsim Vam odpovedať:

1. Peniaze, ktoré ste dostali od rodičov boli zrejme darom (aj keď to nebolo nikde uvedené).
2. Ak je dedičské konanie po otcovi ukončené, sestra pravdepodovne v tejto súvislosti nebude môcť od Vás nič vyžadovať po smrti matky. Jedine, že by preukázala, že išlo o dar mimoriadnej hodnoty od Vašej matky. Vy však budete môcť argumentovať tým, že ona dostala porovnateľný.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk