Môže otec žiadať predčasné splatenie dlhu?

Zodpovedané
22. máj 2023

Dobrý deň,

otec mi pred pár rokmi požičal peniaze na bývanie. Máme neoverenú zmluvu a na jej základe dlh poctivo od začiatku splácam.

Otec však na základe zlých vzťahov a nenaplnených očakávaní dožaduje okamžité splatenie. Momentálne to však nie je pre mňa možné, nakoľko som na MD a banka mi pôžičku nedá.

Može odo mňa peniaze vymáhať i napriek tomu, že splácam dlh bez omeškania v dohodnutom termíne a v plnej výške?

Ďakujem

Dobrý deň,

za štandardných okolností nemôže veriteľ žiadať skoršie splatenie dlhu, ak dlžník svoj záväzok riadne spláca (ibaže by samotná zmluva takýto postup veriteľa výslovne pripúšťala).

Vo Vašom prípade by mohla byť - vo Váš neprospech - relevantná skutočnosť, že ide o zmluvu medzi blízkymi príbuznými, ktorá bola uzavretá v čase, keď boli medzi Vami vzťahy dobré. Predpokladalo by sa, že zmluva bola výrazne vo Váš prospech. Teda by sa mohlo stať, že by súd dospel k záveru, že by bolo v rozpore s dobrými mravmi, aby platnosť zmluvy zostala zachovaná aj po značnom zhoršení vzťahov. Uvedené by však prichádzalo do úvahy len vtedy, ak by ste za zhoršenie vzťahov boli zodpovedná primárne vy a Vaša rodina (manžel/deti). Celkovo je skôr nepravdepodobné, že by sa súd k uvedenému výkladu uchýlil (vylúčiť to však nemožno).

Ak by ste mali záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk