Môže obec ako vlastník bytového domu použiť peniaze z nášho fondu opráv na obecný chodník?

Zodpovedané
9. apr 2024

Dobrý deň,

bývame v podnájme v obecných bytoch. K nájmu platíme aj fond opráv. Včera nám bolo oznámené, že chodník pred bytovkou sa bude rekonštruovať a bude to platené z fondu.

Môže obec ako vlastník bytového domu použiť peniaze z fondu opráv, ktorý platíme my, na obecný chodník?

Nikto v bytovke nie je vlastníkom bytu, všetci sme v podnájme.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa zákona sa z fondu prevádzky, údržby a opráv financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu.

Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa ďalej financujú aj opravy balkónov, lodžií a tých terás, ktoré sú spoločnými časťami domu.

Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

Oprava obecného chodníka z prostriedkov patriacich do fondu mi teda príde značne neštandardná.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk