Môže mi zamestnávateľ zrušiť nahlásenú dovolenku a brať mi z nej?

Zodpovedané
20. júl 2024

Dobrý deň,

pracujem v jednej firme, kde občas robím 2 pozície. Na začiatku roka sme si zapisovali dovolenky, podľa ktorých sme mali mať dovolenku. Keďže som najmladšia z kolektívu a bohužiaľ bezdetná, uprednostnené sú ženy s deťmi. Šéf mi zrušil jeden týždeň dovolenky, lebo nemá kto zastupovať. Mala som ju hlásenú už v januári. Teraz mi zrušil druhú dovolenku, lebo jasne povedal, že uprednostňuje ženy s deťmi. Podotýkam, kolegyne majú staršie dety od 17 rokov a vyššie. Príde mi to nespravodlivé.

Ďalšia vec je, že mám nárok na 25 dní dovolenky. Šéf mi zobral už viac ako polovicu, že mi chýbajú hodiny, lenže ja som vkuse v robote. Mám už len 15 dní, takže na týždennú dovolenku môžem zabudnúť. Potrebujem dovolenku na školu.

Čo mám robiť, keď šéf manipuluje s dovolenkou ako sa mu zachce?

Často mi to ani neoznámi.

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš zamestnávateľ s najväčšou pravdepodobnosťou porušuje viaceré ustanovenia Zákonníka práce. Teda opakované rušenie dovolenky s tým, že uprednostňuje iné zamestnankyne a ani "krátenie" dovolenky nie sú v poriadku.

Odporúčala by som Vám podať podnet na príslušný Inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk