Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď počas obdobia, keď som na rodičovskej?

Zodpovedané
30. jún 2023

Dobrý deň,

som učiteľka, škola neruší moje pracovné miesto. Zamestnaná som už 12 rokov a momentálne je na mojom pracovnom mieste iná pani. Je tam od môjho nástupu na materskú. Zamestnávateľ ma už nechce vziať naspäť a dopočula som sa, že mi chce dať výpoveď.

Mám nárok na svoje pracovné miesto po ukončení rodičovskej dovolenky?

Ak by som súhlasila s výpoveďou, mám nárok na odstupné?

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení RD je zamestnávateľ povinný zaradiť Vás na pôvodnú prácu a pracovisko. Ak zaradenie na pôvodnú prácu a pracovisko nie je možné, zamestnávateľ je povinný zaradiť Vás na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve a to za podmienok, ktoré pre Vás nebudú menej priaznivé ako podmienky, ktoré ste mali v čase nástupu na MD. Okrem toho máte právo na prospech z každého zlepšenia pracovných podmienok, na ktoré by ste mali právo, ak by ste neodišli na materskú.

Ak by Vám zamestnávateľ chcel dať výpoveď, musel by dodržať všetky podmienky výpovede podľa Zákonníka práce. Tvrdenie, že má za Vás náhradu a teda Vás už nepotrebuje, je na tieto účely nedostatočné.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk