Môže mať zamestnanec zo stupňa náročnosti 4 nižšiu alebo rovnakú mzdu ako zamestnanec zo stupňa náročnosti 2?

Zodpovedané
24. júl 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala.

Môže mať zamestnanec zo stupňa náročnosti 4 nižšiu, resp. rovnakú mzdu ako zamestnanec zo stupňa náročnosti 2?

Máme mzdové podmienky v kolektívnej zmluve, ale tiež tam máme aj stupne náročnosti.

Konkrétne je to pozícia pokladníka a hlavného účtovníka. Hlavný účtovník robí všetko okrem mzdovej agendy, na tú je ďalší zamestnanec. Pokladník robí príjem a výdaj v pokladni a prácu podateľni.

Vzhľadom na náročnosť práce mi to príde nefér voči hlavnému účtovníkovi byť rovnako ohodnotený ako pokladník.

Je takéto nastavenie mzdy korektné a v súlade so zákonom?

Ďakujem

Dobrý deň,

zákon stanovuje len minimálnu mzdu pre jednotlivé stupne náročnosti práce. Viď nižšie:

https://www.ip.gov.sk/minimalna-mzda-a-minimaln...

Pokladník bude mať zrejme stupeň náročnosti práce 2, účtovník 3 alebo 4.

Ak budú dodržané minimálne mzdové nároky pre jednotlivé stupne náročnosti práce, nemožno vylúčiť, že obe pozície budú mať rovnakú mzdu, resp. pokladník vyššiu ako účtovník (t. j. pokladník vyššiu ako je minimálna mzda pre jeho stupeň náročnosti práce a účtovník rovnú minimálnej mzde) a táto situácia bude v súlade so zákonom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk