Môže manžel predať svoju polovicu pozemku bez môjho súhlasu?

Zodpovedané
18. okt 2023

Dobrý deň,

s manželom vlastníme holý pozemok, na liste vlastníctva sme uvedení obidvaja.

Je možné, aby on predal len "svoju" polovicu bez môjho podpisu?

Pozemok nie je rozdelený na liste vlastníctva a ani v katastri na časti. Je to celok, ktorého majiteľmi sme obaja. Manžel sa vyhráža, že pozemok dá zamerať geodetovi a "svoju" polovicu predá. Pozemok je menší, ak by sa predala len polka ako on hovorí, druhú polku už nepredám. To nikto nekúpi.

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky nepriamo vyplýva, že pozemok patrí do BSM. Rozdelenie pozemku by podľa môjho názoru prichádzalo do úvahy len vtedy, ak by došlo k zrušeniu a vyporiadaniu BSM (z akéhokoľvek dôvodu). A v rámci vyporiadania by súd v žiadnom prípade nemal vytvoriť nevyužiteľnú vec. K rozdeleniu pozemku by mal pristúpiť len vtedy, ak budú obidva novovzniknuté pozemky schopné slúžiť nejakému rozumnému účelu s ohľadom na charakter a umiestnenie pozemku.

Ak by rozdelenie pozemku nebolo z týchto dôvodov možné, prikázal by súd pozemok do vlastníctva jedného z Vás, prípadne by nariadil predaj pozemku tretej osobe.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk