Môže mama mne a vnučke zrušiť trvalý pobyt v jej dome?

Zodpovedané
28. feb 2023

Dobrý deň,

bývam s neplnoletou dcérou v rodinnom dome. Jeho vlastníčkou je moja matka, ktorá býva s nami. Matka má dlhodobo psychiatrické ochorenie, je veľmi ovplyvniteľná inými ľuďmi. Oznámila nám, že sa máme vysťahovať z domu, zrušila nám trvalý pobyt.

Je možné, aby nám bez môjho vedomia zrušila trvalý pobyt a vyhodila nás doslova na ulicu?

Ďakujem

Dobrý deň,

vlastník nehnuteľnosti je v zásade vždy oprávnený zrušiť trvalý pobyt osobám, ktoré sú prihlásené v jeho nehnuteľnosti a požiadať ich, aby sa vysťahovali.

Vaša situácia je však špecifická, keďže Vaša mama má psychiatrické ochorenia a vysťahováva okrem iného aj Vašu maloletú dcéru.

Brániť sa môžete dvoma spôsobmi:
a) Napadnúť platnosť právneho úkonu o zrušení trvalého pobytu (ak by ste vedeli preukázať, že spôsobilosť Vašej matky na právne úkony je obmedzená) a prípadne následne žiadať aj obmedzenie spôsobilosti Vašej matky na právne úkony vykonané v budúcnosti.
b) Neodkladným opatrením žiadať súd, aby Vašej mame zakázal vysťahovať Vás. Na tieto účely by ste museli preukázať, že si neviete bývanie zabezpečiť inak, že vysťahovanie ohrozuje oprávnené záujmy Vašej maloletej dcéry a pod.

Ak by ste mali záujem o zastupovanie v tejto veci, neváhajte ma kontaktovať e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk