Môže ma zamestnávateľ preradiť na inú pracovnú pozíciu, keď s tým nesúhlasím?

Zodpovedané
1. feb 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila. Z pozície obyčajného zamestnanca by sa zo mňa zrazu stala vedúca. Terajšia vedúca sa rozhodla, že túto pozíciu zastávať nechce. Vraj je toho na ňu veľa, výpoveď neplánuje dať. Zamestnávateľ chce, aby to zobral niekto z kolektívu. Od nás sa ale na to nikto necíti.

Môže ma zamestnávateľ preradiť na inú pracovnú pozíciu, keď s tým nesúhlasím?

Môžem takéto preradenie odmietnuť?

Môže si to vedúca takto zo dňa na deň rozmyslieť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vedúca môže požadovať takúto zmenu. Je však na zamestnávateľovi, či jej vyhovie a ako rýchlo.

Vymenovať nového vedúceho môže zamestnávateľ len na základe dohody s dotknutým zamestnancom. Zamestnávateľ by Vás nemal nútiť, aby ste uvedenú pozíciu vzali. Môže Vás však presviedčať, napr. ponukou vyššieho platu alebo iných výhod.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk