Môže exekútor vziať dom aj priateľovi?

Zodpovedané
29. aug 2024

Dobrý deň,

mám priateľa, ktorý má hypo na dom. Dom stal 67 000 EUR s tým, že obaja sme zložili 3000 EUR na ruku maklérke, 3000 EUR nám dala rodina a 2700 EUR má spotrebák a 56 000 EUR vyšla hypo. Na zmluve je ale iba priateľ a aj ako majiteľ. Budúci rok sa chceme vziať. Ja mám dlhy, ktoré postupne splácam s ťažkosťami.

Dostala som sa do úverového registra, nie vlastnou chybou. Kvôli tomu som sa nemohla pridať k plateniu domu.

Aké máme možnosti, keď ma chce dopísať ako majiteľku druhej polovice domu, keď už nebudem mať dlhy?

Čo v prípade, že budem mať exekúciu?

Môže exekútor zobrať dom aj priateľovi?

Zatiaľ exekúciu nemám. Ja som vedená na meste ako bezdomovec. Banka mi nechce znížiť splátky.

Ďakujem

Dobrý deň,

kvôli Vaším dlhom nebude môcť exekútor nikdy siahnuť na majetok Vášho priateľa, príp. neskôr manžela. Aj v prípade, že by ste sa stali spoluvlastníčkou domu, boli by možnosti exekútora značne obmedzené.

Ak budete neskôr chcieť s priateľom zabezpečiť, aby ste sa aj Vy stala spoluvlastníčkou domu, bude zrejme nevyhnutné spísať tzv. nepomenovanú zmluvu. Odporúčama by som Vám potom celú vec konzultovať s advokátom/Centrom právnej pomoci (https://www.centrumpravnejpomoci.sk/sekcia/2-ko...) a príslušným katastrom.

Na Centrum právnej pomoci sa môžete obrátiť aj vtedy, keď vec spadne do exekúcie a vy nebudete zvládať splácať splátky.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk