Máme zo zákona právo odmietnuť starať sa o otca, ktorý s nami roky nežil?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

náš otec od nás odišiel pred 19 rokmi. Jednoducho zbalil kufre a odišiel. Nemal o nás záujem. S mamou sú rozvedení, žiaden kontakt. Otec pil a neraz robil problémy. Útočil na mamu.

Pred dvomi rokmi nám len tak zavolal po dlhej dobe, nijako sme ho nekontaktovali. Dozvedeli sme sa, že je v nemocnici a vraj bude potrebovať asi opateru.

Máme zo zákona právo to odmietnuť?

Tvalý pobyt má niekde inde.

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že deti, ktoré sú schopné same sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú. Zároveň však platí, že výživné nemožno priznať, ak by to bolo v rozpore s dobrými mravmi.

Myslím, že vo Vašom prípade by bolo jednoznačne v rozpore s dobrými mravmi, ak by od Vás niekto požadoval, aby ste sa o otca starali. Podľa môjho názoru teda môžete opateru otca odmietnuť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk