Máme nepríjemného suseda. Ako sa môžeme domáhať svojich práv, ak starosta je v tomto prípade nečinný?

Zodpovedané
26. sep 2024

Dobrý deň,

rodičia majú problém so susedom. Sused im dlhšie znepríjemňuje život. Rodičovský dom je postavený v 40-tych rokoch minulého storočia a má vlastný zdroj pitnej vody neďaleko plota. Sused postavil svoj dom až v 90-tych rokoch a z druhej strany plota chová sliepky. Otec ho upozorňoval osobne, aj cestou obecného úradu, aby hydinu umiestnil ďalej od studne. Problém sa riešil cez obecný úrad za prítomnosti starostu a poslancov vo februári toho roku. Zápisnicu o situácii dostali rodičia až na osobnú žiadosť od starostu. V nej je uvedené, že sused súhlasí s tým, že do dvoch týždňov odstráni sliepky. Bohužiaľ, odvtedy sa nič nedeje a hydina je stále blízko studne. Rodičia majú obavu, že im sliepky kontaminujú studňu.

V čase neprítomnosti rodičov sused odrezal konáre stromu, ktorý zasahoval na jeho pozemok.
Otec si je vedomý, že strom je zasadený blízko susedovho pozemku. Ak by ho sused ústne vyzval, odstránil by konáre sám. Mrzí ho susedov zásah v jeho neprítomnosti.

Starosta so susedom sú dobrí kamaráti.

1. Ako sa môžeme domáhať svojich práv, ak starosta je v tomto prípade nečinný?

2. Je aj iná možnosť, ako kontaktovať políciu?

V minulosti sme sa obrátili v inom prípade aj na políciu, no bohužiaľ mali veľmi laxný prístup k problému /nevezmú odtlačky prstov, lebo to by museli volať technika.../.

Radi by sme problém vyriešili po dobrom, nie súdnou cestou.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sused otca vyzval na odstránenie konárov prevísajúcich na pozemok suseda a otec ostal nečinný, mal sused po správnosti žiadať súdnou cestou nariadenie odstránenia týchto konárov stromov (svojpomoc zrejme nebola prípustná a ak došlo k poškodeniu stromu /napr. ak boli konáre odstraňované počas vegetačného obdobia/, mohli by Vaši rodičia od suseda žiadať náhradu vzniknutej škody).

Ohľadne premiestnenia sliepok - ak sused nekoná dobrovoľne (ani na základe prísľubu v zápisnici), zrejme neexistuje po právnej stránke žiaden iný efektívny spôsob, ako suseda prinútiť k premiestneniu sliepok, iba žaloba na nariadenie tzv. neodkladného opatrenia.

Ak by ste však celú záležitosť chceli vyriešiť zmierlivo, odporúčala by som Vám overiť, či existuje nejaká možnosť zaizolovať studňu tak, aby nehrozilo, že ju sliepky kontaminujú.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk