Máme nárok žiadať opravu plotu na susedove náklady?

Zodpovedané
24. máj 2023

Dobrý deň,

sused, ktorý začal každému robiť naprieky si zmyslel, že si k plotu zasadí tuje. Plot je "náš", postavený na starých základoch, ktoré nie sú hlboké. Dnes vyšrámoval kusy základov zo svojej strany a tuje vysadil.

Ak korene túj podrastú základy a plot sa začne ničiť, máme nárok žiadať opravu na jeho náklady?

Z našej strany tam je tráva a zámková dlažba.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ak susedove tuje poškodia plot, budete mať právo žiadať od suseda náhradu škody.

Odporúčala by som Vám, aby ste si poriadne zdokumentovali aktuálny stav plota (fotografiami, z ktorých bude zrejmý dátum ich zhotovenia). A to preto, aby ste neskôr vedeli preukázať, že plot poškodili tuje. Sused bude zrejme tvrdiť, že plot už poškodený bol.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk