Máme dom a nechceme, aby dedičom bolo dieťa z manželového prvého manželstva. Ako postupovať?

Zodpovedané
5. jún 2023

Dobrý deň,

som čerstvo vydatá, s manželom máme 2 deti. Ešte za slobodna som bola vlastníčkou pozemku, na ktorom je už novostavba. Manžel je rozvedený a má dieťa s bývalou manželkou.

Chcela by som, aby sme boli vlastníci nášho nového domu my dvaja.

Vieme si spísať medzi sebou zmluvu, kde by bolo uvedené, že ak by sa niečo stalo jednému z nás, aby vyložené dedili iba naše spoločné deti?

Ako je zmluvu potrebné správne formulovať?

Stačí overenie notárom?

Ako ju napísať, aby bola platná?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvej dedičskej skupine dedia vždy všetky poručiteľove deti a manžel každý rovným dielom. Dieťa nemožno opomenúť v závete.

Maloleté dieťa vždy musí dostať celý svoj zákonný podiel, plnoleté minimálne polovicu zákonného podielu. Závet, ktorý by odporoval vyššie uvedenému by bol v tejto časti neplatný.
Plnoleté deti možno za určitých zákonom daných podmienok vydediť . Napr. ak o poručiteľa dlhodobo neprejavujú skutočný záujem.

Po správnosti novostavba (dom) patrí do BSM len v prípade, že stavba vznikla až po uzavretí manželstva. Za vznik stavby sa považuje vymurovanie prízemia, pričom musí byť zrejme rozmiestnenie jednotlivých miestností, t.j. musia stáť zvislé steny. Ak dom dosiahol toto štádium rozostavanosti pred sobášom, mal by patriť iba Vám. Teda ak ste do neho investovali iba vy. Resp. Vám obom - do podielového spoluvlastníctva. Možete sa však dohodnúť aj odchylne. Preto predpokladám, že bude stačiť katastru navrhnúť, aby Vás ako vlastníkov zapísal oboch. Nepredpokladám, že to budú rozporovať, kto by mal byť zapísaný ako vlastník.

Ak chcete manželovo prvorodené dieťa vylúčiť z dedenia, máte dve možnosti:
1. Nechať napísať dom len na seba. Po Vás by zo zákona dedil Váš manžel a Vaše deti. Ak by sa Váš manžel v rámci tohto dedičského podielu vzdal, prešiel by celý dom na Vaše deti a jeho prvorodené dieťa by po manželovej smrti nemohlo zdediť podiel na dome.
2. Nechať napísať dom na Vaše dieťa/deti. Ak ide o maloleté dieťa, bude si takýto úkon vyžadovať schválenie súdom a je to pomerne časovo náročný proces. V tom prípade by som Vám určite odporúčala nechať si v dome zriadiť právo trvalého dožitia.

Dohoda medzi Vami a Vaším manželom o tom, že po jednom z Vás bude dediť iba ten druhý manžel a spoločné deti nie je prípustná podľa slovenského práva. Jednak by takáto dohoda mala charakter spoločného závetu manželov, ktoré slovenské právo nepripúšťa; jednak by sa tým obchádzali ustanoveni o dedičskom práve detí, čo samo o sebe zakladá neplatnosť úkonu.

Preto Vám neviem poradiť žiadne jednoduché a rýchle riešenie Vášho problému. Vhodnosť jednotlivých variant závisí od konkrétnych okolností prípadu.

Ak by ste mali záujem o podrobnú konzultáciu celej záležitosti, kontaktujte ma prosím e-mailom.


Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk