Mama sa druhýkrát vydala. Ako to bude s dedičstvom?

Zodpovedané
11. okt 2024

Dobrý deň,

moja mama bude mať 75 rokov a pred pár rokmi sa druhýkrát vydala. Jej terajší muž má deti z prvého manželstva a mama tiež. Byt je napísaný na mamu.

Ako je bude v prípade, keď jeden z nich ovdovie?

Jej muž si neželá, aby jedno z jej detí čokoľvek zdedilo.

Treba napísať poslednú vôľu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vaša mama zomrie, bude zo zákona dediť jej nový manžel a všetky jej biologické deti. Manžel 1/2 dedičstva a deti si medzi seba rozdelia druhú polovicu dedičstva, každé rovným dielom.

Ak by Vaša mama chcela docieliť iné rozdelenie dedičstva, má v zásade dve možnosti:

1. Spísať závet: Ak by v závete rozhodla, že novému manželovi nemá pripadnúť žiadne/menšie dedičstvo, bolo by toto rozhodnutie platné. V prípade detí platia isté obmedzenia - plnoleté dieťa musí dostať minimálne plovicu svojho zákonného podielu, inak by bol závet v tejto časti neplatný.
2. Vydedenie: Vydediť možno niektoré dieťa/všetky deti, ale len ak sú splnené zákonom stanovené podmienky (napr. že deti o rodiča dlhodobo neprejavujú žiaden záujem).

Ak by zomrel Váš otčim, platí to isté, len s tým rozdielom, že po ňom by mali dediť jeho biologické deti.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk