Mám právo odmietnuť zmenu pracovnej pozície?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

mám pracovnú zmuvu na dobu neurčitú na pozícii informátor. Nedávno vzali novú pracovníčku na pozíciu výstavby. Tá v ten deň oznámila, že práca je pre ňu ťažká. Ja mám momentálne dovolenku. Novú pracovníčku dali na moje miesto a ja mám ísť na jej pozíciu.

Čo môžem v mojom prípade robiť?

Mám právo odmietnuť zmenu pozície?

Pre mňa to tiež nie je ľahká práca, sama by som sa na tú pozíciu nikdy nehlásila.

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ môže preradiť zamestnanca na inú prácu ako bola dohodnutá bez jeho súhlasu len na čas nevyhnutnej potreby a ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti, alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov.

Ak takáto situácia nenastala a nie je ani iný dôvod, pre ktorý by Vás zamestnávateľ preradiť musel (napr. že vy zo zdravotných dôvodov nemôžete ďalej pôvodnú prácu vykonávať), nie ste povinná akceptovať zmenu pracovnej pozície.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk