Mal by zamestnávateľ po zvýšení minimálnej mzdy zvýšiť moju základnú mzdu?

Zodpovedané
11. jan 2024

Dobrý deň,

pracujem na TPP v oblasti očnej optiky. Moja základná mzda je 750 EUR + prémie z predaja. Od januára 2024 sa zvýšila minimálna mzda na 750 EUR.

Mal by zamestnávateľ po zvýšení minimálnej mzdy zvýšiť moju základnú mzdu?

Treba zamestnávateľa o to písomne požiadať?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky nevyplýva, či Vaša práca zodpovedá prvému stupňu náročnosti práce alebo nie. Prvý stupeň náročnosti je charakterizovaný ako "výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov".

Ak by Vaša práca zodpovedala 1. stupňu, malo by byť v súlade so zákonom. Ak by Vaša zmluvná odmena zodpovedala minimálnej mzde, ak by zodpovedala vyššiemu stupňu, mala by byť mzda navýšená koeficientom podľa Zákonníka práce.

O zvýšenie mzdy môžete zamestnávateľa požiadať za každých okolností.

Ak by ste mali pochybnosti o tom, či je postup zamestnávateľa správny (hlavne v prípade, ak Vám zamestnávateľ odmietne zvýšiť mzdu), môžete v tejto veci podať podnet na inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk