Majú pri súde prednosť staré alebo nové mapy?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom susedského sporu. Ide o pozemok, ktorý je v starých mapách zapísaný ako teraz leží. Podľa nových máp prišlo k chybnému zameraniu a časť môjho pozemku patrí susedom.

Ktoré mapy by mali v súdnom pojednávaní prednosť?

Je výhodnejšie sa súdiť o pozemok, ktorý mi podľa mňa patrí?

Je to pozemok po mojich starých rodičoch.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že existujú dve verzie máp, musel by súd v prípade sporu na základe predložených dôkazov posúdiť, ktorá mapa je správna a ktorá chybná. To, či ide o mapu novú, resp. starú nie je podstatné. Zároveň je potrebné vziať do úvahy, že údaje uvedené v katastri sa považujú za správne len dovtedy, kým sa nepreukáže opak.

Pokiaľ ide o vlastníctvo predmetných pozemkov, bolo by zrejme relevantné, či ste vy, resp. Vaši starí rodičia mohli dotknutú časť pozemku vydržať.

Je však pomerne komplikované preukázať splnenie všetkých podmienok vydržania (detaily nájdete napr. v tomto článku
https://www.epravo.sk/top/clanky/nadobudnutie-m...).

Ak máte záujem o zastupovanie v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk