Má zamestnávateľ právo zmeniť pracovný čas?

Zodpovedané
6. máj 2023

Dobrý deň,

pracujem ako upratovačka a mám tri kolegyne. Spolu pracujeme na dve zmeny. Máme pracovnú zmluvu na 40 hodín týždenne s tým, že raz mesačne nám bol nariadený pracovný víkend - sobota 5 hodín a nedeľa 5 hodín v nadčase.

V polovičke minulého mesiaca vedúce pracovníčky zmenili pracovný čas s tým, že máme veľa odpracovaných hodín. Rozhodli, že jeden piatok pred pracovným víkendom máme voľný a z víkendových dní sa stali povinné pracovné zmeny. Ide o prevádzku, kde sa vyrábajú potraviny.

Má zamestnávateľ právo takýmto manévrom zmeniť pracovný čas?

Pracovná zmluva bola nezmenená.

Ďakujem

Dobrý deň,

takéto machinácie s pracovným časom nie sú v súlade so Zákonníkom práce. Ak nebola pracovná zmluva zmenená dodatkom, tak zamestnávateľ nemôže autoritatívne rozhodnúť o dlhodobej zmene pracovného času.

Taktiež nie je v poriadku pravidelné nariaďovanie nadčasov a práce cez víkendy. Také niečo by malo byť len výnimočné a v prípade naliehavej a prechodnej potreby práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk