Má zamestnávateľ právo zamietnuť čerpanie dovolenky z dôvodu, že by nemal kto pracovať?

Zodpovedané
4. júl 2024

Dobrý deň,

mám otázku ohľadom čerpania dovolenky.

Má zamestnávatel právo zamietnuť čerpanie dovolenky z dôvodu, že by nemal kto pracovať?

V lete nám nikomu neschválili voľno, čiže nejaké dvojtýždňové ani týždňové voľno nám nie je umožnené.

Dokedy musí zamestnávateľ preplatiť dovolenku, keď je ešte z roku 2023?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo všeobecnosti platí, že čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek (s príp. predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov) tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka.

Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.

Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

Inými slovami - základnú výmeru dovolenky 4 týždňov by si zamestnanec vždy mal vyčerpať v tom kalendárnom roku, na ktorý táto dovolenka pripadá.

Ak zamestnávateľ nikomu zo svojich zamestnancov neschválil dovolenku v rámci letných mesiacov, je možné, že dochádza k zneužívaniu práva. Odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na príslušný Inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk