Má zamestnávateľ právo prehodiť sviatok na iný pracovný deň?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

29.8.2023 bude sviatok a zamestnávateľ vyžaduje, aby zamestnanci v ten deň pracovali a doma boli v iný bežný pracovný deň s tým, že v dochádzke to upravia, aby to "sedelo" ako má. Niekomu to vyhovuje takto riešiť, ale veľa zamestnancom nie a odmietajú ísť cez sviatok pracovať. Bolo im povedané, že budú mať absenciu, keďže za ten vymenený deň im dovolenku nepodpíšu. Robí sa to takto vždy, takže všetky sviatky okrem Vianoc a Veľkej noci bývajú takto prehadzované. Nikoho nezaujíma, že ľudia nemajú autobusy a vlaky ako v pracovné dní.

Čo robiť v takomto prípade?

Druhý dotaz je ohľadom celozávodnej dovolenky.

Je podľa zákona celozávodná dovolenka 2 týždne?

U nás vo firme je každý rok len 1 týždeň, viac nie.

Ďakujem

Dobrý deň,

"presun" sviatku na iný deň v týždni podľa slovenského právneho poriadku nie je možný.

Ide o nariadenie práce vo sviatok, čo je možné len za istých okolností. A zamestnanci majú nárok na príplatok za prácu vo sviatok. Ak zamestnávateľ opakovane postupuje v rozpore s vyššie uvedeným, odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na príslušný inšpektorát práce.

Ohľadom celozávodnej dovolenky platí, že zamestnávateľ ju môže nariadiť najviac na 2 týždne (na 3 v prípade vážnych prevádzkových dôvodov). Minimálny limit celozávodnej dovolenky zákon nestanovuje a nariadenie iba 1 týždňa celozávodnej dovolenky je v poriadku. Zamestnávateľ by samozrejme mal všetkým zamestnancom umožniť, aby si celú dovolenku mohli vyčerpať v tom kalendárnom roku, na ktorý táto dovolenka pripadá.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk