Má zámestnávateľ právo nútiť invalida robiť 10 hodín 4x do týždňa?

Zodpovedané
21. jún 2024

Dobrý deň,

manžel má priznaný plný invalidný dôchodok. Jeho zamestnávateľ mu núti nadčasy, keď to zákazky potrebujú.

Má právo nútiť nadčas aj invalidovi, ktorý je na plnom invalidnom a pracuje zatiaľ 8 hodín na 10 hodín 4x do týždňa?

Manžel sa bráni, že to nezvládne.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to správne chápem, Váš manžel pracuje na čiastočný úväzok.

Vo všeobecnosti platí, že u zamestnanca s kratším pracovným časom je každá práca presahujúca týždenný pracovný čas toho zamestnanca podľa pracovnej zmluvy považovaná za prácu nadčas. V takom prípade nemožno zamestnancovi prácu nadčas nariadiť.

Okrem toho by mal zamestnávateľ brať ohľady na potreby Vášho manžela (osobitne s ohľadom na manželovo zdravotné postihnutie).

Postup zamestnávateľa teda nie je v poriadku. Ak zamestnávateľ od uvedeného postupu neupustí, odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na príslušný Inšpektorát práce.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk