Má zamestnávateľ právo nedať zamestnancovi zápočtový list?

Zodpovedané
11. jan 2024

Dobrý deň,

kamarátka pracuje ako opatrovateľka. Našla si výhodnejšiu prácu, avšak jej terajší zamestnávateľ trvá na 2-mesačnej výpovednej lehote. Ona chce odísť skôr tak, že by dodržala iba 1-mesačnú výpovednú lehotu. Zamestnávateľ jej však povedal, že iba v prípade, že si musí nájsť za seba náhradu. Inak jej nedá zápočtový list.

Má zamestnávateľ na toto právo?

Ako má postupovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zamestnávateľ nemá právo nevydať zamestnancovi po skončení pracovného pomeru zápočtový list. Ak by tak konal, možno v tejto veci podať podnet na inšpektorát práce.

Gro problému je však podľa môjho názoru inde. Ak Vaša kamarátka podá výpoveď, bude musieť zrejme dodržať zákonnú výpovednú lehotu. Inak by jej teoreticky mohla hroziť sankcia od zamestnávateľa.

Ak chce, aby zamestnávateľ s ňou ukončil pracovný pomer skôr (dohodou), bude za seba musieť nájsť náhradu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk