Má zamestnávateľ právo nariadiť čerpanie celej dovolenky?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

syn sa narodil 5. júla, takže 5.7.2023 mi skončila rodičovská. 6.7.2023 som bola v práci, chcela som si vyčerpať jeden deň dovolenky, ostatnú dovolenku preplatiť a od 7. júla sa zaevidovať na úrade práce. Zamestnávateľ nesúhlasil a nariadil mi čerpanie dovolenky.

Má zamestnávateľ právo nariadiť mi čerpanie celej dovolenky?

Môže manipulovať len s polovicou?

Ak by som dovolenku vyčerpala celú, môžem nejako dosiahnuť maximálnu výšku podpory?

Dovolenky mám 21 dní, takže od 6.7 do 3.8.

Ďakujem

Dobrý deň,

zamestnávateľ určuje čerpanie dovolenky po prerokovaní zo zamestnancom. Je štandardné, že pri skončení pracovného pomeru zamestnávatelia vyžadujú od zamestnancov vyčerpanie celej dovolenky pred skončením pracovného pomeru.

Čerpanie dovolenky podľa mojich informácíií nemá žiaden zásadný vplyv na výšku podpory v nezamestnanosti. Ohľadom detailov by som Vám odporúčala obrátiť sa priamo na Sociálnu poisťovňu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk