Má súrodenec právo zakázať vstup do domova druhému súrodencovi, kde bývajú rodičia?

Zodpovedané
18. aug 2024

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Aké právo má zakázať súrodenec vstupu do domova druhému súrodencovi, kde bývajú rodičia s tým, že dom dostal do vlastníctva a doopatruje ich v ňom aj v ťažkom zdravotnom stave?

Zakázal starať sa druhému súrodencovi o rodičov s tým, že ich doopatruje on. Opatruje ich však jeho manželka, čiže moja švagriná, ktorá to nezvláda. Výhražnými telefonátmi a smskami ma napádajú, že sa mám o nich starať ja. Keď tam prídem, nekončí to inak ako opäť arogantným prístupom a fyzickým napadnutím a jeho zákazom vstupovať do domu a prestať navštevovať rodičov v jeho dome. Mimo domu ich nedokážem navštíviť, pretože sú imobilní.

Ďakujem

Dobrý deň,

vlastník nehnuteľnosti Vám v princípe môže zakázať vstupovať do nej.

Ak je povinnosť obdarovaného súrodenca doopatrovať rodičov uvedená v zmluve, je povinný túto starostlivosť zabezpečovať. Vám však povinnosť starať sa o rodičov vyplýva papr. zo Zákona o rodine a dodatočná zmluvná povinnosť súrodenca túto Vašu zákonnú povinnosť nijako neobmedzuje a ani neruší.

V prvom rade by som Vám odporúčala, aby ste sa všetci zainteresovaní stretli a dohodli si pravidlá starostlivosti a vstupovania do domu (najmä s ohľadom na želanie rodičov).

Ak by rodičia dlhodobo so starostlivosťou súrodenca neboli spokojní, mohli by zrejme žiadať vrátenie daru (domu).

Ak by nebolo možné docieliť upokojenie situácie zmierlivou cestou, môžete žiadať o úpravu vzťahov súdnou cestou.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk