Má škola a zamestnávateľ povinnosť prispievať na stravu pre študenta duálneho vzdelávania?

Zodpovedané
26. sep 2024

Dobrý deň,

mám viacero pochybností o správnosti konania školy, lepšie povedané školskej jedálne a zamestnávateľa.

Mám syna na strednej škole. V rámci duálneho vzdelávania má povinnú prax vo firme každý druhý tyždeň počas celého školského roka. Obedy v škole však teba zaplatiť na celý mesiac dopredu, i keď tam je 2 týždne. Peniaze za odhlásenie týždeň a aj ohlásené dní dostanem v ročnom zúčtovaní späť v júli po skončení daného školského roka. Tiež je problém s od hlásením dieťaťa zo stravy. Dá sa len do 11:30 deň vopred. Výdaj obedov je do 12:30, potom už v jedálni nikoho nezastihnete. Čo je nemožné stihnúť, keď máte choré dieťa a škola je v okrajovej časti mesta. Nehovoriac o tom, že väčšina rodičov pracuje. Alebo niekedy treba navštíviť ambulanciu mimo mesta, kde navštevuje školu.

Škola sa odvoláva na jedáleň. Jedáleň sa obhajuje tým, že začínajú pracovať skoro, lebo varia aj pre firmu a teda pracovná doba im vychádza dovtedy. Takže veľa obedov prepadne, za ktoré sa ani peniaze späť nevrátia.

Môže škola a školská jedáleň takto postupovať?

Ďalší a myslím, že i väčší problém je so stravou vo firme, kde ma syn vybavenú prax. Vraj zamestnávateľ neprispieva na obedy študentom, ktorí sú u neho na duálnom vzdelávaní na praxi. Majú jedáleň s mikrovlnkou, kde je možné zohriať si prinesené jedlo. Stravu poskytuje externá firma, pričom si za obedové menu účtuje 6 EUR. Zamestnávateľ študentom nijako neprispieva na stravu.

Postupuje školská jedáleň a zamestnávateľ v súlade zo zákonom?

Má študent právny nárok na príspevok na obedy v škole, ktorú navštevuje a u zamestnávateľa, u ktorého absolvuje prax?

Kam sa môžem obrátiť, ak menované inštitúcie nepostupujú v súlade zo zákonom?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

školská jedáleň podľa mňa postupuje neštandardne. Dokonca by sa dalo povedať, že dochádza k zneužívaniu situácie študentov. Podľa môjho názoru, by bolo najjednoduchšie a zároveň aj najefektívnejšie, ak by školská jedáleň umožňovala žiakom v duálnom vzdelávaní, aby sa prihlásili na obedy vždy iba na tie 2 týždne, pri ktorých sa predpokladá, že budú v škole (a nie na praxi u zamestnávateľa).

Ohľadom odhlasovania obedov v urgentných prípadoch by som predpokladala, že jedáleň/škola bude disponovať buď telefónnym záznamníkom (kam sa oznámenie o potrebe odhlásenia z obeda bude dať nahrať aj po skončení prevádzkových hodín jedálne) alebo, že bude akceptovateľné odhlásenie e-mailom alebo sms správou, správou cez whatsapp a pod., ktoré si zodpovedná osoba v jedálni prečíta/prehrá v deň, ktorého sa obedy týkajú.

Rovnako nevidím dôvod na to, aby sa odhlásené obedy zúčtovávali raz ročne (a nie každý mesiac).

Zamestnávateľ postupuje v rozpore so zákonom, ak študentom na praxi nezabezpečuje stravu. V zmysle zákona je zamestnávateľ, ktorý poskytuje praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania, povinný uhrádzať žiakovi zo svojich prostriedkov náklady na stravovanie žiaka počas praktického vyučovania vo výške ustanovenej osobitným predpisom (uplatňujú sa pravidlá týkajúce sa gastrolístkov podľa Zákonníka práce).

Odporúčala by som Vám podať v tejto veci podnet na štátnu školskú inšpekciu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk