Má bývalý priateľ nárok na vyplatenie?

Zodpovedané
6. mar 2024

Dobrý deň,

s bývalým priateľom sme si v 06/2018 kúpili byt na polovicu za 84 000 EUR. Sumu 14 000 EUR mi dali moji rodičia. 68 000 EUR sme mali spoločnú hypotéku, kde bývalý priateľ bol ako hlavný dlžník a ja spoludlžník + 2 000 EUR ako zálohu zaplatil on. Splátka hypotéky bola 226 EUR, ktorú platil on. Ja som platila ostatné výdavky ako nájomné bytovému správcovi, plyn, elektrina, poistky – mesačne cca 150 - 200 EUR. Všetky výdavky mám platené z účtu a viem ich zdokladovať. Plus som platila väčšinu nákupov stravy.

Bývalý priateľ zaplatil novú posteľ, práčku, rúru v hodnote spolu cca 2500 EUR (ešte v roku 2018). V 2021 sme sa rozišli a ja som si hypotéku prepísala iba na seba, teda splátky som od 05/2021 platila iba ja. Najskôr vo výške 226 EUR, od 06/2023 vo výške 319 EUR. Plus som platila všetky ostatné výdavky spojené s domácnosťou.

Prepisovanie jeho podielu na mňa bolo komplikované, nechali sme to tak, nakoľko sa nám v tom čase zároveň narodilo aj dieťa. Ja som ostala v byte bývať spolu so synom, bývalý priateľ mi platil (a platí) alimenty v dohodnutej sume, ktorú máme potvrdenú aj súdom. Z tohto hľadiska nikdy nebol problém.

Ja by som však byt chcela predať, vyplatiť súčasnú hypotéku a zobrať si novú hypotéku na väčší byt. Kúpu väčšieho bytu by som chcela financovať teda aj zo „zisku“ z predaja súčasného bytu. Vychádza to cca 120 tisíc – 58 tisíc (hypotéka) = 62 000 EUR.

Má bývalý priateľ nárok na podiel z týchto 62 000 EUR?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš bývalý priateľ by mal mať nárok minimálne na sumu, ktorú do bytu investoval a nedostal vyplatenú späť. Ak ste však v katastri vedení ako podieloví spoluvlastníci každý s podielom 1/2, nedá sa vylúčiť, že bude žiadať polovicu výnosu z predaja (t.j. polovicu zo 62 000 eur).

Ak sa na rozdelení výnosu dohodnete, je plne vo Vašej réžii, ako si výnos rozdelíte.

Ak sa nedohodnete, bude zrejme potrebné riešiť zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva súdnou cestou (a v tom prípade by ste vy museli preukazovať, že expriateľove investície do bytu boli minimálne, aby mu súd priznal iba minimálny podiel z výnosu).

Zároveň je potrebné uvedomiť si, že súčinnosť bývalého priateľa budete potrebovať pri predaji bytu - minimálne pri podpise kúpnej zmluvy, kde budete obaja figurovať ako predávajúci.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk