Kto sa považuje za väčšinového vlastníka?

Zodpovedané
21. sep 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom situácie.

Za väčšinového vlastníka sa považuje aj to, keď vlastním polovicu parcely a ostatní vlastníci menšie podiely (napr.1/4 a podobne)?

Alebo musím mať viac ako polovicu, aby som mala právo využívať pozemok podľa svojich predstáv?

Som ochotná podiely odkúpiť a zatiaľ nepoznám ochotu ostatných vlastníkov spolupracovať.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak narážate na ustanovenie, podľa ktorého "O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.", nie je podstatné kto má väčšinu hlasov, ale to, kto ich má najviac. Čiže v tomto kontexte by ste boli braná ako najdôležitejší spoluvlastník.

Ak sa s ostatnými spoluvlastníkmi nedohodnete na odkupe ich spoluvlastníckych podielov, môžete žiadať o vyporiadanie súdnou cestou.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk