Kto je povinný zaplatiť škodu v prípade poškodenia náhrobného kameňa, ak pohrebné služby tvrdia, že to bol prírodný živel - strom?

Zodpovedané
23. jan 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť o našom probléme.

Kto je povinný zaplatiť škodu v prípade poškodenia náhrobného kameňa, ak pohrebné služby tvrdia, že to bol prírodný živel - strom?

Dôkazy neexistujú. Prvotné tvrdenie bolo, že si to musíme financovať sami. Oni vraj nemajú poistenie ako mesto.

Je to v poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

odpoveď na Vašu otázku by mala vyplývať z prevádzkového poriadku dotknutého cintorína, príp. zo zmluvy o nájme hrobového miesta.

Predpokladám však, že prevádzkovateľ cintorína je povinný udržiadať cintorín v bezpečnom stave tak, aby nedochádzalo k neúmernému poškodzovaniu majetku nájomcov (t. j. hrobových miest) - napr. aj orezom poškodených drevín.

Ak prevádzkovateľ porušil svoje povinnosti (napr. neuzavrel poistenie, hoci tak urobiť mal; neorezal dreviny, hoci bol na to povinný) a vy ste schopný preukázať, že v dôsledku tohto porušenia došlo k poškodeniu náhrobného kameňa, mal by Vám prevádzkovateľ nahradiť vzniknutú škodu.

Ak niektorá z vyššie uvedených podmienok nie je splnená, budete si musieť prípadnú opravu zabezpečiť na vlastné náklady.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk