Kedy mi bude vrátený vodičský preukaz, ktorý mi bol odobratý za zostatkový alkohol?

Zodpovedané
21. sep 2023

Dobrý deň,

za zostatkový alkohol mi bol odobratý vodičský preukaz.

Za aký čas mi bude vrátený?

Treba o vydanie požiadať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vodičský preukaz by Vám mal byť vrátený po uplynutí doby zákazu činnosti vedenia motorového vozidla. To by malo vyplývať z rozsudku, ktorým Vám bol vodičský preukaz odobratý.

Pred uplynutím tejto doby môžete požiadať o podmienečné upustenie od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti. Súd bude skúmať, či ste ako odsúdený v čase výkonu trestu spôsobom svojho života preukázali, že ďalší výkon tohto trestu už nie je potrebný. Preto je potrebné, aby ste súdu preukázali, že ste viedli riadny život počas výkonu trestu zákazu činnosti.

K podmienečnému upusteniu môže dôjsť po výkone polovice trestu zákazu činnosti. Odsúdenému, u ktorého súd podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti, môže súd uložiť primerané obmedzenia a povinnosti smerujúce k tomu, aby viedol riadny život. Spravidla mu tiež uloží, aby podľa svojich síl nahradil škodu spôsobenú trestným činom alebo jej časť, ktorú zároveň určí.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk