Je zamestnávateľ kompetentný odvolať otca z materskej/otcovskej dovolenky?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

muž nastupuje na materskú/otcovskú dovolenku.

Môže ho z nej zamestnávateľ odvolať?

Ako sa rieši prípad, keď zamestnávateľ niečo potrebuje?

Napr. vyslať môjho manžela na služobnú cestu.

Má muž právo odmietnuť?

Ako je to s preplácaním nákladov?

Ďakujem

Dobrý deň,

materská otcovská dovolenka je považovaná za tzv. "prekážku v práci na strane zamestnanca".

Zamestnávateľ by ho mohol chcieť teoreticky odvolať späť do práce (aj keď verím tomu, že je to veľmi zriedkavé). Váš muž by mohol odmietnuť odkazom na to, že je nevyhnutné, aby sa staral o dieťa. Teda, že existuje prekážka v práci.

Neviem, aké preplácanie nákladov myslíte, takže k tomuto sa neviem vyjadriť.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk