Dobrý deň,
rodičia môjho manžela vlastnia dom (spoluvlastnícky podiel 1/1 BSM). Manžel má ešte jedného brata Petra, ktorý s rodinou prerušil všetky kontakty. Svokrovci majú obaja nad 70 rokov a teraz sa rozhodli spísať závet. Dom by odkázali manželovi. Plánujú vydediť druhého syna kvôli nezáujmu a neposkytnutiu potrebnej pomoci. Počas života ústne darovali Petrovi bytovku, ktorá bola písaná na ich meno. On ju po dohode predal a kúpil si so ženou rodinný dom. Svokrovci si myslia, že do dedenia sa započíta aj bytovka, ktorú mu darovali. Podľa nás nie, keďže nie je žiadna darovacia zmluva. Nám sa celkovo takýto závet nepozdáva, keďže vydedenie nebude ako dokázať, že Peter sa o nich nezaujíma, keďže nemajú dôkaz SMS ani mail, že im neposkytol pomoc. Všetko riešime len my s manželom.
Je v poriadku takto spísaný závet a vydedenie?
Ak by sa na dedičskom konaní odvolal a domáhal sa majetku, ako by sme dokázali jeho nezáujem, keďže by to bolo len slovo proti slovu?
Mali by sme v prípade dedenia povinnosť Petra vyplatiť?
Je v poriadku závet a vydedenie, ktorý spísali svokrovci každý zvlášť na papier ručne, ale nie je nijako notársky overený a ani založený u notára či advokáta?
Podľa nich je to v poriadku a ďalej to nechcú nijako riešiť. Podľa nás by bolo lepšie, keby to mali právne ošetrené.
Ďakujem
Dobrý deň,
v prvom rade je potrebné dôsledne rozlišovať medzi listinou o vydedení (ktorou svokrovci vylúčili z dedenia jedného svojho syna) a závetom (ktorým rozhodli, ako si želajú disponovať s majetkom po smrti).
Ak to správne chápem, želaním svokrovcov je, aby celý zostávajúci majetok zdedil Váš manžel, ktorý bude jediným zákonným dedičom, ktorý zároveň nebol vydedený. V praxi by to malo znamenať, že ak bude listina o vydedení spísaná riadne a bez vád, závet nebude potrebný. Zároveň - ak by neexistovala listina o vydedení, na závet by sa prihliadalo v plnej miere, len ak by spĺňal náležitosti listiny o vydedení (dieťa poručiteľa je tzv. neopomenuteľným dedičom a ak závet dediča opomína v rozpore so zákonom, je v tejto časti neúčinný; vo Vašom prípade by to znamenalo, že manželov brat by mal nárok na 1/2 zákonného podielu, t. j. 1/4 z celého dedičstva).
Závet napísaný vlastnou rukou (t. j. nie na počítači alebo písacom stroji) je platný, ak je zároveň aj vlastnoručne podpísaný a obsahuje deň, mesiac a rok, kedy bol spísaný. To isté platí pre listinu o vydedení.
Je správne, že každý zo svokrovcov spísal samostatnú listinu (spoločný závet/spoločné vydedenie sú neplatné).
Listiny spísané vlastnou rukou nemusia byť evidované u notára/advokáta. Treba ich však čo najskôr predložiť notárovi, ak začne dedičské konanie. Preto by som Vám odporúčala dobre si overiť, ako sú tieto listiny uložené a či im nič nehrozí (požiar, zničenie vodou, krádež, strata a pod.). Ak nebude v čase dedičského konania k dispozícii listina o vydedení/závet vo svojom originálnom vyhotovení, bude sa dediť podľa zákona (každý syn rovným dielom, po prvom zomrelom by dedil aj preživší manžel).
V listine o vydedení je potrebné presne uviesť, z akého dôvodu je daná osoba vydedená a príp. popísať aj súvisiace skutočnosti. Nie je nevyhnutné pripájať listinné dôkazy. Vydedený syn poručiteľa bude preukazovať, že dôvody na vydedenie neboli dané, ak dôjde k sporu.
Zároveň treba brať do úvahy, že ak to svokrovci v listine o vydedení nevylúčia výslovne, budú ako dedičia pripadať do úvahy deti ich vydedeného syna (vnuci a vnučky poručiteľov).
Darovaná bytovka by sa po správnosti mala odpočítať z dedičského podielu Vášho manžela, keďže ide o dar mimoriadnej hodnoty. No ak v tejto veci neexistujú žiadne písomné dôkazy, tak je pravdepodobné, že by Váš švagor nebol v prípade sporu schopný preukázať, že k takémuto darovaniu došlo. Darovanie by sa teda pravdepodobne zohľadňovalo v rámci dedičstva len v prípade, ak by Váš manžel v rámci dedičského konania potvrdil, že k darovaniu naozaj došlo.
Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk